hlavicka
obsah_hore


Rozhodca Peter Hanes najúspešnejším
zvolenčanom na Majstrovstvách Slovenska 2017
30.07.2017 (Juraj Plesník)
 
Prednedávnom sme si zhrnuli ako sa darilo na tohto ročných Majstrovstvách Slovenska v malom futbale, ktoré sa konali koncom júna v Bratislave, našim klubovým zástupcom. Okrem mužstiev zo zvolenskej LIMFU reprezentoval zvolenský malý futbal aj rozhodca Peter Hanes.


Peter Hanes (47) má dlhoročné skúsenosti z rozhodovania zápasov vo veľkom futbala a viac ako 20 rokov píska aj súťaže zvolenskej ligy malého futbalu, resp. turnaje v malom futbale v regióne. V tomto roku mal možnosť predstaviť sa aj na celoslovenských podujatiach malého futbalu z ktorých najvýznamenjšm boli Majstrovstvá Slovenska v malom futbale 2017 v Bratislave.

Ako sa Vám podarilo získať nomináciu na tak prestížny turnaj akým určite Majstrovstvá Slovenska sú?

Začiatkom mája sa vo Zvolene skustočnil celoslovenský pohár výberov mestských líg, ktorého spoluorganizátorom bola domáca liga LIMFU Zvolen. Na tento turnaj boli nominovaní rozhodcovia zo Zvolena a Banskej Bystrice. Po skončení turnaja navjyšší predstavitelia SZMF (Slovenský zväz malého futbalu) uznali, že moje rozhodcovské výkony boli na vysokej úrovni. Aj vďaka iniciatíve riaditeľa turnaja a člena výboru LIMFU Jána Račka ma zväz nominoval na spomínané Majstrovstvá Slovenska 2017.

Majstrovstvá Slovenska sa hrajú podľa parametrov malého futbalu v čom je z pohľadu rozhodcu rozdiel oproti tomu čo poznáme v našej súťaži LIMFU?

Malý futbal sa hrá podľa pravidiel veľkého futbalu okrem sklzov a ofsajdov. Hráči majú viac priestoru a hra má rýchlejší spád. Väčšiu výhodu mali mužstvá, ktoré v takomto formáte hrávajú svoje mestské súťaže a hráči, ktorí hrávajú aktívne veľký futbal.

Ako hodnotíte organizáciu Majstrovstiev Slovenska?

Organizácia bola na vysokej úrovni a z pohľadu rozhodcov bolo o nás veľmi dobre postarané. Na ihriskách nechýbali podávači lôpt, či zapisovatelia, takže všetko fongovalo bez zbytočných komplikácií.

A čo kvalita mužstiev. Dá sa povedať, že sa stretli najlepší z najelpších?

Určite áno. Mužstvá, ktoré sa majstrovstiev Slovenska zúčastnili disponovali kavlitnými futbalistami a bolo to vidieť aj na výkonoch na ihrisku.

Prečo sa našim zástupcom tento rok príliš nedarilo?

Ťažko povedať. Podľa mňa to bolo najmä tým, že naše mužstvá nemajú dosť skúsenosti s formátom malého futbalu. V malom futbale je potrebné zapojiť do hry aj piateho hráča a nie vždy sa to darilo ideálne. Taktiež sa možno nekládol až taký dôraz na obranu, čo súperi využívali na získavanie brejkových príležitostí.

Pískali ste nakoniec až zápas o 3.mieste, ktorý sa vyslielal aj naživo v televízii, ako ste to vnímali?

Určite to bol veľký zážitok. Samozrejme pre televíziu musel byť aj formálny nástup a všetko s tým spojené, ale potom počas samotného zápasu nezostávalo veľa času vnímať televízne kamery, pretože bolo potrebné sústrediť sa na samotný zápas.

Ďakujem za rozhovor a prajem ešte veľa podobných športových zážitkov a skúseností.


spodok
c3jo design